Zavřít poptávkový formulář

Poptávkový formulář

Po odeslání této nezávazné poptávky vás budeme kontaktovat.

Zavřít formulář

Napište nám, prosím, svojí emailovou adresu a dostávejte aktuální informace ze světa osvětlení.Souhlasím se zasílám informačních a reklamních emailů na uvedenou adresu.

Lze kdykoli odhlásit.


barvy

Světlo a relaxace

27. 1. 2016 Blog Honza

kategorie - Osvětlení domácností

Před pár dny jsem dočetl knihu Čas pro světlo od profesorky Heleny Illnerové, ve které píše o vlivu světla na lidský organismus. Říká nám, že vnímání světla zásadně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, tzv. „biologické hodiny“. Například: pokud jsme pod umělým osvětlením v době, kdy je náš mozek navyklý spát, je omezována tvorba hormonu Melatonin v mozkové šišince, jež navozuje našemu organismu noc. Pokud navíc v tomto světle převládá tzv. „modrá složka“, je tento negativní efekt mnohem výraznější.

Jak můžeme podobné informace využít v praxi? V ložnici a v místnostech, kde relaxujeme po práci, což je většinou obývací pokoj, wellness prostory apod., je potřeba mít k dispozici zdroj světla s teplotou chromatičnosti 2700 Kelvinů (tzv. žárovková bílá), kterým svítíme právě předtím, než jdeme spát, nebo když chceme relaxovat, čemuž toto světlo velmi efektivně napomáhá. Naopak přes den v pracovně, kanceláři, ale i kuchyni potřebujeme tzv. „denní světlo“, čili zdroj s vysokou teplotou chromatičnosti 4000 – 7000 Kelvinů, která stimuluje nervovou látku Serotonin, jež podporuje cyklus bdění. Pokud chceme z různých důvodů používat LED světelné zdroje, je pro nás prospěšné, aby vykazovaly vysoké podání barev, například  CRI > 90 nebo Ra > 90, což znamená, že vidíme barvy v podání, blížící se tomu pod denním světlem či klasickou žárovkou, která má Ra 100. Pokud má někdo navíc problém s nekvalitním spánkem, neměl by před spaním koukat do monitoru počítače nebo na LED televizi, které právě mají velký podíl již zmíněné modré složky.

A jak s pomocí světla nejlépe zrelaxovat? Dopřát si tlumené světlo lampičky na čtení nebo intenzivní „teplé“ světlo v celé místnosti? Zde je rada od světlaře: „Nejlépe se zrelaxujete ve tmě.“ V dnešním přesvíceném světě od všemožných technologií je tma tím správným balzámem a luxusem pro vaší pohodu. Dopřejte si jí.

Jan Petráň / PAIRAM