Zavřít poptávkový formulář

Poptávkový formulář

Po odeslání této nezávazné poptávky vás budeme kontaktovat.

Zavřít formulář

Napište nám, prosím, svojí emailovou adresu a dostávejte aktuální informace ze světa osvětlení.Souhlasím se zasílám informačních a reklamních emailů na uvedenou adresu.

Lze kdykoli odhlásit.


osvetleni prodejny

Osvětlení prodejen aneb „Retail lighting“

24. 2. 2016 Blog Honza

Pokud provozujeme kamennou prodejnu nebo jí plánujeme zřídit, činíme tak především za účelem zisku. K tomu je zapotřebí splnit čtyři základní pravidla úspěšné prodejny: 1) Kvalitní produkt, 2) Vhodné místo, 3) Profesionální prodavač, 4) Zvládnutý smyslový marketing. Pokud toto splníte, nemusíte si příliš lámat hlavu s cenovou politikou, vaši zákazníci vám rádi zaplatí více, než u konkurence, protože budou vědět, že jsou pro vás důležití a že o ně pečujete.

Pod smyslovým marketingem rozumíme zajímavý, hezký, tematický interiér (který jde samozřejmě ruku v ruce s exteriérem), výzdoba, stejnokroje zaměstnanců, specifické vůně, ochutnávky a jiné pozornosti. Rád bych zde krátce pohovořil o naprosto nejdůležitější složce smyslového marketingu, kterou je osvětlení. Světlo je zodpovědné za to, jak vaši zákazníci vidí vaše zboží a ti, jak je známo, „nakupují očima“. V dnešní době už snad ani nejsou potřeba průzkumy a statistiky, říkající, že zákazníci nejvíce kupují oranžové pomeranče, červené maso, hračky s nejhezčí krabicí, prádlo nejčistších barev, nejvíce se třpytící šperky, atd., protože to můžeme dobře pozorovat sami na sobě. A toho docílíme právě pomocí správně navrženého osvětlení, pod kterým budou automobily vypadat lákavě, květinám vynikne jejich barevnost a dalo by se dlouze pokračovat. Pomocí světla také vytváříme celkovou atmosféru prostoru. V prodejně drahých šperků chceme mít intimní atmosféru, ve zverimexu vyloženě klidnou, naopak u oblečení chceme zákazníka probudit k akci, atd… To vše a mnohem více je práce pro specialistu, jakým je světelný architekt.

Ten vám připraví návrh na míru, ve kterém zohlední správnou teplotu chromatičnosti – ideální pro vaše zboží, správné podání barev, správnou intenzitu, která je extrémně důležitá, aby světlo neuškodilo vašemu zboží, ale maximálně ho vypíchlo pro oči zákazníka. Dále efektivně rozmístí správný druh svítidel, aby neoslňovala a buď splynula s prostorem, nebo se naopak stala designovou dominantou místnosti. Toto jsou velmi individuální záležitosti, které hrají velikou roli pro úspěch vaší prodejny.

Když navštěvuji klienty, nejdřív se jdu podívat na jejich prodejnu, podle které pak snadno tipnu, co mi odpoví na otázku: „Jak se vám daří?“ Pokud je prodejna čistá, s tematickým designem, zboží krásně seřazené a správně vystavené, prodavačka ochotná a usměvavá, majitel mi odpoví (a rád se pochlubí), že se jim daří dobře. Pokud na stropě skomírají staré zářivky, prodavač neodpoví na pozdrav a na zboží chybí cenovky, je odpověď také předvídatelná. Máme z vlastní praxe mnoho příkladů, kdy jsme v již zaběhnuté prodejně vyměnili pouze osvětlení, obrat se zvedl o 30% a trvalý nárůst se pak dlouhodobě udržel na cca +15%. Je to vynikající investice do vašeho podnikání, která se vám bohatě vrátí. Myslete na to, že: „Správné osvětlení je největší možnou materiální podporou v místě nakupování.“

Správné světlo ve vaší prodejně vám přinese: 1) efektivní spotřebu elektrické energie, 2) úsporu servisních nákladů, 3) ochranu zboží před UV zářením, 4) celkové vylepšení prostoru, 5) akcentní prezentaci vašeho zboží, 6) zvýšení prodeje a 7) radost vašich zákazníků.

Myslíte, že spokojený zákazník u vás nakoupí více?

Jan Petráň / PAIRAM