Zavřít poptávkový formulář

Poptávkový formulář

Po odeslání této nezávazné poptávky vás budeme kontaktovat.

Zavřít formulář

Napište nám, prosím, svojí emailovou adresu a dostávejte aktuální informace ze světa osvětlení.Souhlasím se zasílám informačních a reklamních emailů na uvedenou adresu.

Lze kdykoli odhlásit.


zdrave osvetleni

Zdravé umělé osvětlení

18. 9. 2017 Pairam

Zdravé umělé osvětlení – automatické změny teplot chromatičnosti

   Díky novým technologiím můžeme nyní v domácnostech simulovat denní světlo a dosáhnout tak zdravého umělého osvětlení.

   Teplota chromatičnosti tzv. „barva světla“ je jedna z mnoha kvalit, která se dá změřit a vyjádřit číselně. Čím je číslo nižší, (např. 2700  Kelvinů) zbarvuje nám prostředí do teplých odstínů, a bílá barva se jeví žlutější. Čím je číslo vyšší (např. 6000 Kelvinů) vidíme prostředí ve „studeném podání“ a bílá barva se stává jasnější a při vyšších teplotách modrá.

   V přírodě má světlo ráno a večer nízké teploty chromatičnosti a přes den vysoké. Člověk a většina zástupců fauny a flóry, potřebují tyto změny pro správné fungování organismu.

   Početné vědecké pokusy potvrdili, že nízké teploty chromatičnosti stimulují hormon Melatonin a vysoké hormon Serotonin. Tzn. že do žluta zbarvené světlo nám pomáhá relaxovat a jasně bílé světlo v nás probouzí energii. Lidské tělo samozřejmě potřebuje pro správné cirkadiánní rytmy a pro zdravé fungování oba póly. Nedostatek jednoho nebo druhého způsobuje nespavost, nedostatek energie, pokles imunity, atd.

   Nejzdravější je dopřávat si dostatek aktivity pod širým nebem, ne vždy je to však možné a pak jsme odkázáni na umělé osvětlení. Ještě nedávno jsme si doma svítili pouze klasickými žárovkami s T.chrom. 2700 K a v kancelářích, fabrikách, školách na nás většinou svítily zářivky s T.chrom. 4000 K. S nástupem kvalitních LED zdrojů si můžeme zvolit konkrétní podání barev pro konkrétní místnosti. To však nestačí. Celosvětový vývoj osvětlení pro domácnosti směřuje ke ZMĚNÁM TEPLOT CHROMATIČNOSTI dle našich biologických potřeb.

   Společnost PAIRAM nyní dokáže kompletně navrhnout a zrealizovat osvětlení celého domu, které mění teploty chromatičnosti automaticky i manuálně.  

   Široké portfolio svítidel nám dává veliké možnosti zrealizovat přání mnoha zákazníků s různými interiéry a uspokojit tak jejich designové představy. Ve finále si pouze rozsvítíte a nemusíte nic řešit, inteligentní osvětlení vám emituje takovou teplotu chromatičnosti, jakou potřebujete dle aktuální denní doby.

   Správné umělé osvětlení nám pomůže mít přes den dostatek energie a v noci kvalitní spánek. To vše přirozeným způsobem. Správné světlo je investice do našeho zdraví.

Jan Petráň / PAIRAM